مراقب این بیماری های شایع فصل پاییز باشیدسرماخوردگی با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا کم کم آبریزش بینی و سرماخو...
باتوجه به بالابودن سطح علمی پزشکان استان کرمان وخدمات ...

نکات پزشکی

 مراقب این بیماری های شایع فصل پاییز باشید
سرماخوردگی

با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا کم کم آبریزش بینی و سرماخوردگی های اعصاب خردکن شروع می شود به خصوص اگر سیستم ایمنی بدن تان ضعیف باشد، سرماخوردگی های مکرر باعث می شود حسابی از کار و زندگی بیفتید!111

همه اینها در حالیست که می توان با پیروی از چند راهکار ساده از ابتلا به بیماری های شایع فصل پاییز جلوگیری کرد و پاییز را بدون آبریزش بینی، سرماخوردگی، تب و لرز و خشکی پوست بگذرانید. پس از همین امروز دست به کار شوید و نکات زیر را آویزه گوش خود کنید!

۱. سرمــاخوردگی
سلطان بیماری های پاییزی

سرماخوردگی عفونت مجرای فوقانی تنفسی، بینی و گلوست که معمولا توسط ویروس ایجاد می شود. نشانه های آن شامل گرفتگی و آبریزش بینی، سردرد، خستگی، سرفه و تب خفیف است. این علائم معمولا بین یک تا سه روز پس از ابتلا به ویروس آغاز می شوند، حدود سه تا هفت روز طول می کشند و بعد به تدریج فروکش می کنند. هیچ درمانی برای سرماخوردگی ضروری نیست اما بعضی درمان ها می توانند نشانه ها را تسکین دهند.
برای مثال ضد احتقان ها آبریزش را کاهش می دهند و مجرای بینی را باز می کنند. مسکن ها به کاهش تب و سردرد کمک می کنند. داروی سرفه هم می تواند کمک کننده باشد. لازم به ذکر است که در سه روز نخست سرماخوردگی بیشتر از هر زمانی می توانید بیماری را به دیگران انتقال دهید. درکل سرماخوردگی ها اغلب فقط در طول هفته اول واگیردار هستند. سرماخوردگی اگر طول بکشد می تواند به عفونت های باکتریایی در ریه ها، سینوس ها یا گوش ها منتهی شود که نیازمند درمان پزشکی و آنتی بیوتیک است.
راه پیشگیری: اغلب بیماری های عفونی با تماس منتقل می شوند. بنابراین بهترین راه حفاظت در برابر آنها، شستن مکرر دست ها با آب گرم و صابون است. برای شست وشوی صحیح دست ها ابتدا آنها را با آب خیس کنید و بعد از صابون استفاده کنید؛ سپس برای ۲۰ ثانیه دست ها را به شدت به هم بمالید. مطمئن شوید مچ ها، بین انگشتان و زیر ناخن ها را هم تمیز کرده اید. اگر زمان دارید از برس ناخن هم استفاده کنید چون باکتری ها اغلب زیر ناخن ها پنهان می شوند.
بعد از آن دست ها را آبکشی کنید و با یک حوله کاغذی یا دستگاه خشک کن آنها را خشک کنید. اگر در توالت عمومی هستید، شیر آب را با حوله کاغذی ببندید. سعی کنید در را با پای خود باز کنید یا برای گرفتن دستگیره از یک دستمال کاغذی دیگر استفاده کنید. اگر هم دستشویی در دسترس نیست می توانید از یک ضدعفونی کننده با پایه الکلی استفاده کنید. مصرف کافی ویتامین C و روی را هم فراموش نکنید.

۲. اگـــزما
بیماری پوستی فصل سرما

اگزما نوعی التهاب پوستی است که علائم آن شامل قرمزی، خشکی، پوسته ریزی و تاول های ریز می شود. همچنین با خارش و سوزش همراه است و می تواند باعث عفونت باکتریال ثانویه شود. پوست افراد مستعد به اگزما خشک و تحریک پذیر است؛ درواقع وقتی روی پوست آنها خراشی سطحی ایجاد کنیم ابتدا آن محل سفید شده و سپس یک خط قرمز به جای می ماند. وضعیت آب و هوا در تشدید این بیماری موثر است، به طوری که در فصل بهار و پاییز اگزما بیشتر دیده می شود.
راه پیشگیری: هوای داخل خانه خود را در فصل سرما با دستگاه بخور سرد مرطوب نگه دارید. برای جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن پوست، از کرم های مرطوب کننده یا لوسیون های بدون بو استفاده کنید؛ کرم های حاوی الکل می توانند خشکی پوست را افزایش دهند. همچنین به جای صابون های معمولی از صابون های مخصوص پوست های حساس استفاده کنید. هرگز محل خشکی پوست و اگزما را نخارانید زیرا خاراندن باعث بدتر شدن علایم می شود. از گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید و خیلی در حمام نمانید. استرس هم باعث بدتر شدن اگزما می شود، بنابراین باید راه های کنترل استرس را یاد بگیرید.

۳. سینوزیت
سردرد و تورم آزاردهنده

سینوس ها به طور طبیعی پر از هوا هستند اما وقتی مسدود و پر از مایع می شوند، باکتری ها در آنها شروع به رشد می کنند و باعث عفونت می شوند. این عفونت سینوزیت نامیده می شود. نشانه های عفونت سینوسی هنگام سرماخوردگی هم دیده می شوند و اگر این علائم بیش از ۱۰ روز طول بکشند، ممکن است سینوزیت داشته باشید. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد: آبریزش غلیظ، زرد و بدبو از بینی؛ احساس فشار یا درد در اطراف صورت و چشم ها؛ سردرد (معمولا در ناحیه پیشانی)؛ انسداد بینی؛ احتقان؛ ترشح انتهای حلق؛ عدم بهبود سرماخوردگی؛ تب و سرفه.
راه پیشگیری: مهم ترین راه پیشگیری از سینوزیت، پیشگیری از سرماخوردگی است. توصیه می شود قبل از غذا خوردن و خوابیدن و هنگامی که وارد خانه می شوید دست های خود را بشویید. تنفس در هوای تمیز و سالم، دوری از دود سیگار و هوای آلوده و پرهیز از قرار گرفتن در مکان های پرازدحام می تواند در پیشگیری از این عفونت موثر باشد. استفاده از هوای مرطوب و مصرف مایعات زیاد به خصوص مایعات گرم مثل شیر و عسل هم در این فصل از تبدیل شدن سرماخوردگی به سینوزیت جلوگیری می کند. علاوه براینها فردی که سرماخورده است اگر در معرض سرمای شدید قرار بگیرد ممکن است به سمت سینوزیت پیش برود، پس بهتر است این افراد و به خصوص موتورسواران جلوی بینی خود را بپوشانند تا هوای سرد وارد بینی شان نشود.

۴. آنفلــوآنزا
دردسرساز و خطرناک

آنفلوآنزا یک بیماری به شدت واگیردار است و معمولا بین یک تا چهار روز طول می کشد تا اولین نشانه های آن ظاهر شود. درواقع آنفلوآنزا و سرماخوردگی هر دو از عفونت های ویروسی واگیردار در دستگاه تنفسی هستند. هرچند که نشانه های آنها شبیه به هم است اما عوارض ناشی از آنفلوآنزا شدیدتر ظاهر می شود. اگرچه سرما خوردگی می تواند تا حدی شما را کم انرژی کند، اما گاهی آنفلوآنزا باعث می شود حتی نتوانید از تخت پایین بیایید و ممکن است برای چند روز متوالی دچار تب، خستگی مفرط، سردرد، درد ماهیچه ای و ضعف عمومی شوید. علاوه براین، آنفلوآنزای حاد می تواند منجر به بیماری های خطرناکی مانند ذات الریه شود و زندگی فرد را به خطر بیندازد. بنابراین اگر تنگی تنفس پیدا کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.
راه پیشگیری: ویروس آنفلوآنزا به سادگی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. هر زمان که فرد بیمار در مسیر شما عطسه یا سرفه کند، ممکن است به آن مبتلا شوید. علاوه بر این احتمال دارد با لمس سطوح مختلف مثل میز و ... ویروس آنفلوآنزا به دست تان بچسبد. درواقع این ویروس می تواند تا هشت ساعت روی سطوح دوام بیاورد. وقتی سطح آلوده را لمس می کنید و بعد دستان تان را به چشم، بینی یا دهان خود می زنید ویروس ها و میکروب ها را مستقیم به درون بدن تان می فرستید. دقیقا به همین دلیل است که شستن مداوم دست ها بسیار مهم است. با کمک واکسن آنفلوآنزا هم می توانید از ابتلا به بعضی از انواع آن پیشگیری کنید. زمان ایده ال برای واکسن زدن اوایل فصل پاییز یعنی همین روزهاست.

۵. آلـــرژی
عطسه های پایان ناپذیر!

گاهی ممکن است نشانه های سرماخوردگی را با ورم مخاط بینی ناشی از آلرژی که با عنوان تب یونجه هم معروف است، اشتباه بگیرید. اگر نشانه های سرماخوردگی خیلی سریع آغاز شدند و طی ۱ تا ۲ هفته به پایان رسیدند، احتمالا سرماخورده اید و آلرژی ندارید. اما اگر نشانه ها بیش از دو هفته طول کشیدند، باید به آلرژی فصلی شک کنید. آلرژی ها توسط سیستم ایمنی بیش فعال ایجاد می شوند. بدن شما به دلایلی به موادی مانند غبار و گرده واکنش بیش از حد نشان می دهد و هیستامین ترشح می کند. این ماده می تواند باعث ورم مجرای بینی، آبریزش، سرفه و عطسه شود. لازم به ذکر است که آلرژی ها مسری نیستند اما ممکن است ارثی باشند.
راه پیشگیری: نوشیدن مایعات فراوان، عوارض حساسیت های تنفسی فصلی را کاهش می دهد. درواقع مایعات ترشحات تنفسی را رقیق کرده و باعث می شود عامل حساسیت زا اثر کمتری بر بدن بگذارد. علاوه براین توصیه می شود هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، به خصوص در بعد از ظهرهای خشک و خنک از منزل خارج نشوید. باید بدانید میزان این گرده ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کاهش می یابد. هنگام راه رفتن روی چمن و برگ های ریخته شده از درختان هم بهتر است ماسک بزنید. شست وشوی بینی با سرم نمکی نیز به باز ماندن راه های هوایی کمک می کند.


اثیر روغن ماهی برای جنین

دانشمندان معتقدند مادران باردار با خوردن روغن ماهی می‌توانند تا حد زیادی مانع ابتلای نوزادانشان به بیماری اگزما شوند. در آزمایش‌هایی که در این رابطه صورت گرفت، نوزادان مادرانی که در دوران بارداری از قرص‌های مکمل امگا ۳ و روغن ماهی استفاده کرده بودند یک سوم کمتر به بیماری‌های خشکی پوست (از جمله اگزما) دچار شدند.دانشمندان استرالیایی معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند با افزایش مقاومت بدن نوزاد در رحم مادر، در ماه‌های اولیه زندگی مانع ابتلایشان به اگزما شود.

در این آزمایش محققان دانشگاه آدلاید با در نظر گرفتن سابقه ابتلای بیش از ۷۰۰ زن باردار به نیمی از آن‌ها سه بار در روز قرص‌های مکمل امگا ۳ دادند و این کار از ماه پنجم بارداری تا پایان دوره انجام شد.

در همین زمینه تحقیقاتی درباره میزان تأثیر روغن ماهی بر آسم و تب یونجه در نوزادان در حال انجام است. با این وجود مسئولان بهداشتی استرالیا هشدار دادند مادران باردار باید حداکثر هفته‌ای چهار وعده ماهی بخورند چون جیوه موجود در ماهی می‌تواند برای نوزاد مضر باشد. روغن ماهی برای کودکان خواص روغن ماهی روغن ماهی چیست روغن ماهی در بارداری

روغن ماهی و ارتباط آن با هوش کودکان

مطالعات بر روی ۹ هزار مادر و کودک‌هایشان نشان داده است، مادرانی که امگا ۳ کمتری دریافت کرده‌اند، فرزندانشان از ضریب هوشی پایین‌تری برخوردارند. این مطالعات نشان داده‌اند، هماهنگی بین چشم‌ها، دست‌ها و مهارت اجتماعی در این کودکان بهتر بوده است و سرعت عمل بالاتری دارند.

محققان می‌افزایند، ضریب هوشی این کودکان ۶ مرتبه از حالت عادی کمتر است. به علاوه، این کودکان در فعالیت‌های اجتماعی خود (مانند دوست‌یابی) ناتوان‌تر هستند و با اختلالات رفتاری در بزرگسالی روبه‌رو خواهند بود. روغن ماهی برای کودکان خواص روغن ماهی روغن ماهی چیست روغن ماهی در بارداری

محققان در رابطه با اثرات مصرف روغن ماهی در دوران بارداری عقیده دارند که دریافت مناسب امگا ۳ می‌تواند از بروز بیماری فشار خون و سایر مشکلات ناشی از آن در میانسالی بکاهد و به این دلیل است که به مادران باردار توصیه می‌شود حداقل دو بار در هفته از ماهی استفاده کنند

آن‌ها در ادامه می‌افزایند، ۶۰ درصد از مغز را چربی‌ها تشکیل می‌دهند که ‌۳۰ درصد از آن اسیدهای چرب ضروری و اسید چرب امگا ۳ است که اغلب از طریق امگا ۳ ای که مادر در دوران بارداری مصرف می‌کند، به نوزاد می‌رسد. به این دلیل مصرف روغن ماهی به صورت ماهی‌هایی که روغن بالاتری دارند، در دوران بارداری توصیه می‌شود.

حتی در مطالعه‌ای دیگر دیده شده است که می‌توان با دادن مکمل روغن ماهی به بچه‌های دبستانی تا حدودی در رفتارهای بد آن‌ها تغییراتی ایجاد کرد. محققان در این مطالعه به این نتیجه دست یافته‌اند که کمبود امگا ۳ در بچه‌ها و حتی در دانش آموزان بزرگ‌تر ۱۰ تا ۱۶ ساله نیز موجب بروز مشکلات رفتاری می‌شود که با دریافت روغن ماهی می‌توان به میزان قابل توجهی از مشکلات روحی، رفتاری و اجتماعی آن‌ها کاست.

اسیدهای چرب امگا ۳، که در گوشت ماهی به وفور وجود دارد، سبب افزایش کارایی ذهنی در کودکان و جلوگیری از ابتلای سالمندان به آلزایمر می‌شود.

جدیدترین تحقیق دانشمندان نشان می‌دهد، مصرف ماهی همچنین سبب می‌شود، بیماران قلبی، کمتر به حمله دوباره قلبی دچار شوند.

همچنین با مصرف مستمر ماهی، مرگ ناگهانی ناشی از نارسایی قلبی و عروقی کاهش می‌یابد. مصرف ماهی کلسترول را کاهش می‌دهد و خطر لخته شدن و رسوب دهی خون را می‌کاهد. در صورتی که افراد امکان مصرف مستمر ماهی را ندارند، توصیه می‌شود از مکمل‌های امگا ۳ که برای افراد بیمار قلبی، هزار میلی گرم در روز است، استفاده کنند که عوارض جانبی نیز ندارد.

جالب است بدانید که این روغن در دوران بارداری نه تنها بر ضریب هوشی نوزادان اثر دارد، بلکه دارای فواید دیگری نیز هست. به تازگی مطالعات نشان داده‌اند، مادرانی که در دوران بارداری از این روغن استفاده کرده‌اند به احتمال کمتر کودکانی با وزن کم را به دنیا خواهند آورد. از آنجایی که کمبود وزن در بدو تولد با ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت رابطه مستقیمی دارد، از این رو جلوگیری از بروز این بیماری‌ها در حفظ سلامت کودک حتی در بزرگسالی نیز اهمیت بالایی دارد.

به علاوه چون ماهی‌ها سرشار از امگا ۳ هستند، داشتن یک بارداری سالم می‌تواند با مصرف این ماده غذایی میسر شود. از این رو دانشمندان ماهی را به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی انسان‌ها خصوصاً در این دوران به حساب می‌آورند. روغن ماهی برای کودکان خواص روغن ماهی روغن ماهی چیست روغن ماهی در بارداری

مطالعات بر روی ۹ هزار مادر و کودک‌هایشان نشان داده است، مادرانی که امگا ۳ کمتری دریافت کرده‌اند، فرزندانشان از ضریب هوشی پایین‌تری برخوردارند

محققان در رابطه با اثرات مصرف روغن ماهی در دوران بارداری عقیده دارند که دریافت مناسب امگا ۳ می‌تواند از بروز بیماری فشار خون و سایر مشکلات ناشی از آن در میانسالی بکاهد و به این دلیل است که به مادران باردار توصیه می‌شود حداقل دو بار در هفته از ماهی استفاده کنند.

با وجود تمامی فوایدی که روغن ماهی دارد، نباید آن را بی مورد و بدون حساب و کتاب مصرف کرد. گاهی مصرف زیاد این ماده کمبود ویتامینE را به همراه دارد که افراد را با کم خونی مواجه می‌سازد. گاهی نیز مصرف بی‌رویه این روغن‌ها موجب بروز خونروی شده که بر اثر ضربه، عمل جراحی و یا اعمال دندانپزشکی آشکار می‌شود.

پس خودسرانه از روغن ماهی به میزان بالا استفاده نکنید. به علاوه، به یاد داشته باشید که این روغن نیز مانند روغن‌های دیگر دارای کالری بالایی است که مصرف بی‌رویه آن می‌تواند انرژی مازادی را به بدن رسانده و موجب چاقی شود.

 

نکته

باتوجه به بالابودن سطح علمی پزشکان استان کرمان وخدمات ارائه شده توسط این قشر،وباتوجه به موقعیت استان از لحاظ جغرافیائی ووجود زیر ساختهای اسکان برای توریستهایی که نیازبه خدمات پزشکی ودرمانی دارند لذا مدیران این مجموعه پایه طراحی سایت را برسه زبان

فارسی ، عربی وانگلیسی بنا نهاده اند.